“Butt Wink” ali rotacija medenice nazaj pri počepu. Zakaj do nje pride in ali je potencialno nevarna?
Do rotacije medenice nazaj pri počepanju pride zaradi naslednjih dejavnikov:
✔ Prevelika rotacija medenice naprej v zgornjem položaju. To je posledica pretirane aktivacije iztegovalk trupa (erektorjev), zato pride v spodnjem položaju do navidezno velike rotacije medenice nazaj.
✔ Nezadostna kontrola trebušnih in zadnjičnih mišic nad pozicijo medenice v zgornjem položaju in skozi celoten gib.
✔ Zgradba samega kolčnega sklepa.
✔ Nezadostna gibljivost mečnih mišic (soleus in gastrocnemius).
✔ Nezadostna gibljivost primikalk kolka (adduktorjev).
V objavah in člankih se zadnje čase veliko piše, da pride do rotacije nazaj predvsem zaradi zakrčenosti zadnjih stegenskih mišic (hamstrings), kar preprosto ni res. Osebe, ki imajo že tako skrajšane zadnje stegenske mišice, imajo medenico že v osnovi močno rotirano nazaj. V takih primerih do bistvene spremembe pozicije medenice sploh ne pride. Poleg tega pa se dolžina zadnjih stegenskih mišic med samo izvedbo počepa bistveno ne spremeni. Ekstremna rotacija medenice nazaj je zelo pogosta pri hipermobilnih puncah, ki jo spremljata še nezadostna kontrola trebušnih in ritnih mišic.
Pa da še odgovorim na vprašanje, ali je rotacija medenice nazaj potencialno nevarna?
V večini primerov ne. Pozorni moramo biti, do kolikšne mere medenica rotira. Če je rotacija prevelika in se zruši nevtralen položaj hrbtenice, je rotacija potencialno nevarna. V kolikor je hrbtenica še vedno nevtralna pa večje nevarnosti ni, kljub temu da medenica rahlo rotira nazaj. Ponovno pa se moram vrniti na zgoraj naštete dejavnike. V kolikor boste v začetnem položaju močno aktivirali trebušne in ritne mišice in medenico postavili v nevtralen položaj, do rotacije ne bo prišlo ali pa bo zanemarljivo majhna.
✔ V primeru nezadostne gibljivosti mečnih mišic delajte na izboljšanju gibljivosti in pri počepih podložite peto (1-2,5 cm).
✔ Delajte vaje za izboljšanje gibljivosti primikalk kolka (adduktorjev).